TUS’a kaç kişi giriyor, kaç kişi tercih yapıyor ve kaç kişi yerleşiyor? Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na (TUS) katılan aday sayısı, son yıllarda önemli ölçüde arttı. 2021 Mart döneminde 18.457 aday sınava girerken 2026 Ağustos döneminde bu sayı 34.129’a ulaştı.
Ancak TUS’a giren her aday uzmanlık tercihi yapmıyor. Tercih yapan adayların tamamı da bir uzmanlık programına yerleşemiyor.
Doğru Reçete olarak hazırladığımız bu içerikte 2021–2026 TUS aday sayılarını, tercih yapanların oranlarını ve geçmiş yıllardaki yerleşme istatistiklerini bir araya getirdik.
TUS’a Kaç Kişi Giriyor? Yıllara Göre Aday Sayıları
TUS’a katılan aday sayısı her sınav döneminde değişiyor. Son yıllardaki veriler, özellikle yılın ikinci sınavlarında aday sayısının daha yüksek olduğunu gösteriyor.
| TUS Dönemi | Sınava Giren Aday |
|---|---|
| 2021 Mart | 18.457 |
| 2021 Eylül | 19.103 |
| 2022 Mart | 22.214 |
| 2022 Eylül | 24.381 |
| 2023 Nisan | 21.476 |
| 2023 Eylül | 25.185 |
| 2024 Mart | 23.188 |
| 2024 Ağustos | 28.559 |
| 2025 Mart | 26.245 |
| 2025 Ağustos | 31.411 |
| 2026 Mart | 29.766 |
| 2026 Ağustos | 34.129 |
2021 Mart ve 2026 Ağustos dönemleri karşılaştırıldığında TUS’a katılan aday sayısında yaklaşık %84,9 artış görülüyor.
2026 Ağustos TUS’u, bu tabloda yer alan dönemler arasında en yüksek aday sayısına sahip sınav olarak öne çıkıyor.
TUS’a Giren ve Tercih Yapan Adaylar
TUS’ta Kaç Kişi Tercih Yapıyor?
TUS’a giren adayların tamamı tercih döneminde başvuru yapmıyor. Adaylar puanlarını, hedefledikleri branşları, açılan kontenjanları ve önceki dönemlerin yerleştirme sonuçlarını değerlendirerek tercih yapıp yapmamaya karar verebiliyor.
Aşağıdaki tabloda sınava giren aday sayıları ile tercih yapan adayların sayıları karşılaştırılıyor.
| TUS Dönemi | Sınava Giren | Tercih Yapan | Tercih Oranı |
|---|---|---|---|
| 2021 Mart | 18.457 | 11.809 | %63,98 |
| 2021 Eylül | 19.103 | 12.100 | %63,34 |
| 2022 Mart | 22.214 | 17.869 | %80,56 |
| 2022 Eylül | 24.381 | 21.012 | %86,18 |
| 2023 Nisan | 21.476 | 18.732 | %87,22 |
| 2023 Eylül | 25.185 | 22.005 | %87,37 |
| 2024 Mart | 23.188 | 21.250 | %91,64 |
| 2024 Ağustos | 28.559 | 26.450 | %92,61 |
| 2025 Mart | 26.245 | 23.050 | %87,82 |
| 2025 Ağustos | 31.411 | 28.000 | %89,14 |
| 2026 Mart | 29.766 | 26.184 | %87,96 |
| 2026 Ağustos | 34.129 | 29.830 | %87,40 |
Not: Tablodaki tercih oranları paylaşılan veri setindeki değerlerdir. Bazı satırlarda aday sayılarından yeniden hesaplanan yüzdelerle küçük farklılıklar bulunmaktadır.
TUS’ta tercih yapma oranı artıyor mu?
2021 Mart döneminde sınava giren adayların yaklaşık %64’ü tercih yaparken bu oran 2024 Mart döneminde %91,64’e ulaştı.
2025 ve 2026 dönemlerinde ise tercih yapma oranları genel olarak %87–89 aralığında gerçekleşti.
Bu durum, TUS’a giren adayların önemli bir bölümünün tercih sürecine katıldığını gösteriyor. Bununla birlikte tercih yapma oranındaki değişim, tek başına adayların uzmanlık eğitimine başlama isteğini veya kontenjanların yeterliliğini açıklamıyor.
TUS’ta Kaç Kişi Yerleşiyor?
TUS Yerleşme Oranları
TUS’ta bir uzmanlık programına yerleşen aday sayısı, sınava giren veya tercih yapan aday sayısından farklıdır.
Yerleşme sonuçlarını değerlendirirken yerleşen aday sayısını tercih yapan toplam aday sayısına bölerek yerleşme oranını hesaplamak gerekir.
ÖSYM’nin geçmiş dönemlere ilişkin yayımladığı sayısal verilere dayanan ve tarafımıza iletilen yerleşme istatistikleri şöyledir:
| TUS Dönemi | Yerleşen Aday | Yerleşme Oranı |
|---|---|---|
| 2020 Şubat | 4.875 | %70,48 |
| 2020 Ekim | 4.927 | %63,86 |
| 2021 Mart | 5.276 | %69,03 |
| 2021 Eylül | 5.136 | %64,46 |
| 2022 Mart | 10.435 | %75,08 |
| 2022 Eylül | 9.356 | %64,32 |
| 2023 Nisan | 7.744 | %60,96 |
2023 Nisan döneminde 12.703 adayın tercih yaptığı ve 7.744 adayın bir uzmanlık programına yerleştiği belirtiliyor. Bu da yaklaşık %61 yerleşme oranına karşılık geliyor.
Bu tabloda yer alan dönemler arasında en yüksek yerleşme oranı %75,08 ile 2022 Mart döneminde, en düşük oran ise %60,96 ile 2023 Nisan döneminde görülüyor.
2024, 2025 ve 2026 TUS yerleşme oranları
Paylaşılan veri setinde 2023 Nisan sonrasına ait karşılaştırılabilir yerleşme sayıları bulunmuyor. ÖSYM’nin bu istatistikleri artık aynı kapsamda yayımlamadığı belirtildiği için sonraki dönemlere tahmini yerleşme oranları eklemedik.
Tercih yapan aday sayısının yüksek olması, yerleşen aday sayısının da aynı oranda artacağı anlamına gelmez. Açılan kontenjanlar, adayların tercih listeleri ve yerleştirme koşulları sonucu doğrudan etkiler.
TUS’ta Aday Sayısının Artması Sıralamaları Nasıl Etkiler?
TUS’a katılan aday sayısı, sınav sonuçlarını ve başarı sıralamalarını değerlendirirken dikkate alınması gereken verilerden biridir.
Ancak sınava daha fazla kişinin katılması, aynı neti yapan adayın mutlaka daha kötü sıralama elde edeceği anlamına gelmez.
Sıralamayı etkileyen temel unsurlar arasında sınavın zorluk düzeyi, adayların başarı dağılımı ve testlerin istatistiksel özellikleri bulunur.
Örneğin aynı temel ve klinik netlerle farklı TUS dönemlerinde farklı puanlar ve sıralamalar elde edilebilir.
Bu nedenle geçmiş yıllardaki sonuçları karşılaştırmak, adayların hedeflerini belirlemesine yardımcı olabilir.
Doğru Reçete TUS Puan ve Sıralama Hesaplama aracını kullanarak temel ve klinik doğru-yanlış sayılarını girebilir, farklı sınav dönemlerine ait tahmini puan ve sıralamalarınızı inceleyebilirsiniz.
TUS Hakkında Sık Sorulan Sorular
2026 Ağustos TUS’a kaç kişi girdi?
Paylaşılan verilere göre 2026 Ağustos TUS’una 34.129 aday katıldı. Bu adayların 29.830’u tercih yaptı ve tercih yapma oranı %87,40 olarak belirtildi.
TUS’a giren herkes tercih yapıyor mu?
Hayır. TUS’a katılan her aday tercih yapmıyor. Tercih oranları sınav dönemine göre değişiyor.
TUS’ta tercih yapan herkes yerleşiyor mu?
Hayır. Geçmiş dönemlerde yerleşme oranları değişiklik gösterdi. Örneğin 2023 Nisan döneminde tercih yapan 12.703 adayın 7.744’ü bir uzmanlık programına yerleşti.
TUS’ta aday sayısı her yıl artıyor mu?
Genel eğilim artış yönünde olsa da her sınav döneminde bir önceki döneme göre artış yaşanmıyor. İlkbahar ve sonbahar sınavları arasında aday sayıları farklılaşabiliyor.
TUS’ta yerleşme oranı nasıl hesaplanır?
Yerleşme oranı, bir uzmanlık programına yerleşen aday sayısının tercih yapan aday sayısına bölünmesi ve 100 ile çarpılmasıyla hesaplanır.
Doğru Reçete, TUS adayları ve hekimler için puan hesaplama, sıralama tahmini, tercih rehberleri ve sınav istatistikleri sunan bir tıp eğitimi platformudur.











